5 tipů, jak přežít (a užít si) rodinné focení!

DSC04810_1

Autorka: Inna Guba

Vaši rodinu čeká profesionální focení a vy se už teď v noci budíte hrůzou při představě, jak se křečovitě usmíváte do objektivu a po zádech vám stéká čůrek potu? Abyste na focení vzpomínali s upřímným úsměvem a neschovávali fotky na dně šuplíku, je dobré trochu se na něj připravit. Své tipy na to, jak si focení užít a z výsledných fotek být nadšený, nám prozradila i brněnská fotografka Inna Guba, která má krocení neposedných rodin před objektivem v malíčku!

 

Proklepněte si svého fotografa

Paráda! Na internetu jste našli fotografa*, který fotí přesně podle vašich představ, a máte nutkání okamžitě mu zavolat a domluvit si termín focení. Trochuu zpomalte! Dřív, než začnete listovat diářem, pořádně prozkoumejte jeho web. „Pokud máte rádi minimalismus a web fotografa je pestrý a křiklavý, asi nebude ten pravý," poznamenává fotografka Inna Guba. Nezapomeňte ani na reference a fotografa si pečlivě "vygůglujte".

Pokud vaše nadšení stále trvá, zavolejte mu a zjistěte, jestli máte o focení stejnou představu a jestli vás fotograf nebude tlačit do něčeho, co vám nesedí. Nezapomeňte se zeptat i na praktické věci, jako kolik času vám věnuje, kolik vás bude focení stát, jaké množství fotografií vám ve výsledku pošle, i jak dlouho na ně budete čekat. Díky hovoru navíc zjistíte, jestli je vám fotograf sympatický a budete se s ním cítit dobře. 

 * Z důvodu úspory místa budu používat jen označení fotograf, pod kterým jsou samozřejmě zahrnuty i fotografky. ;)

Kopie návrhu Carousel 444x745 px

Foto: archiv Canva

Že jste si takhle to rodinné focení nepředstavovali? Zřejmě špatná domluva s fotografem. :)

 

Vyberte místo, které vám sedne

Už víte, KDO vás bude fotit, teď ještě rozhodnout KDE. Pokud jste stejně jako já introvert, nebude pro vás pobíhání po parku a zubení do objektivu za zvědavého okukování pejskařů nic příjemného. V tom případě vám bude vyhovovat spíš soukromí ateliérů nebo focení doma. „Mně osobně je jedno, kde bude focení probíhat, hlavně aby mí zákazníci měli dobrou náladu a byli si jistí, že já jsem ten správný člověk, se kterým chtějí sdílet své emoce a být sami sebou," prozrazuje fotografka Inna Guba. 

Focení musí vždy probíhat na místě, kde se budete cítit příjemně a uvolněně. Každá varianta má svá pro a proti – k focení v ateliérů se váže přesun na místo v určený čas, což při focení doma odpadá. Na rozdíl od ateliéru (kde vás k tomu snad nikdo nutit nebude) však doma budete muset vzít do ruky hadr a vrhnout se na úklid. Zmuchlané ponožky v koutě nejsou zrovna fotogenické.

 

DSC06000

Autorka: Inna Guba

V případě novorozeneckého focení obou synů jsem si vždy fotografku pozvala domů. Chtěla jsem zachytit naši domácí atmosféru a zároveň se vyhnout přesunům s miminkem.

 

Nad oblečením přemýšlejte

Věc, se kterou bojuji před každým focením – jaké oblečení vybrat? „Pro focení v interiéru doporučuji zvolit jednoduché oblečení v základních barvách (bílá, černá, šedá, béžová) bez potisku a nápisů. Ale takové oblečení už není tolik vhodné pro focení venku, kde hodně záleží na ročním období. Proto svým klientům říkám, aby si zvolili dvě, tři barvy a nakombinovali je pro všechny členy rodiny,“ radí Inna.

S množstvím to ale nepřehánějte, rozhodně není nutné nosit na focení půl šatníku: „Během focení nedoporučuji časté převlékaní. Ztrácí se čas, emoce odezní, ten správný okamžik je pryč. Postrádá to pro mě smysl. Oblečení není to hlavní,“ dodává Inna. Kromě barev ale myslete i na pohodlí. Sukně, která se bude neustále vyhrnovat a odhalovat víc, než byste si přály, vám na pohodě nepřidá. A můj osobní svrškový tip – zkuste vybrat takové barevné varianty, na kterých nejsou vidět propocené mapy. Focení je občas fuška. ;)

 Kopie návrhu Carousel 444x745 px (1)

Zdroj: Archiv Canva

Méně je někdy více. Oblečení vybírejte v základních barvách.

Hoďte rodinku do klidu

Všechny mámy ví, že rodinné focení je tak trochu stres. Nachystat a sladit oblečení pro všechny, připravit sebe, pokud navíc fotíte doma, musíte poklidit, pokud v ateliéru, měli byste přijít včas. Děti vaše nadšení nesdílí, a tak zdržují. Prostě atmosféra jako stvořená pro hádku, jenže naštvanost asi není ta správná emoce, kterou by měl fotograf zachytit. „Klidně za mnou dojeďte s desetiminutovým zpožděním a nepřipraveni, hlavně v klidu a bez hádek,“ říká Inna. Na fotkách možná vaše naštvanost znát nebude, ale jak na takové focení budete vzpomínat? 


Kopie návrhu Carousel 444x745 px

Zdroj: Archiv Canva

Takovouhle fotku neocení ani babička Boženka...

 

Nepřehánějte to s přípravou

Skoro všechny mámy se snaží, aby měly vše dokonalé – oblečení, vlasy, make-up, nehty... Dokážete si představit, kolik hodin taková příprava zabere? Myslíte, že se bude, po těchto zdlouhavých záležitostech těšit na focení? Řekla bych, že opak je pravdou – bude unavená.“ Spíš než padesáté kontrole makeupu tak svůj čas věnujte tomu, že se najíte. S plným žaludkem jde všechno lépe, i focení! Pokud k nějaké nedokonalosti přece jen dojde, fotograf vás na ni jistě rád upozorní, v nejhorším případě použije kouzlo jménem Photoshop.   


A rada na závěr? Buďte realisté. Někteří fotografové jsou sice kouzelníci, ale zázraky po nich nechtějte. „Jednou mi zavolala paní z porodnice a řekla, že mi na email poslala několik fotek své třídenní dcery, vyfocených na mobil (tehdy ještě nebyly mobily se super kamerami). Přála si, abych z fotografií ve Photoshopu udělala fotografie ve stylu newborn. To mi, doslova, vyrazilo dech...“ prozradila fotografka Inna, že ani ona to s klienty občas nemá jednoduché.

 

Web fotografky Inny Guby najdete zde --- https://innaguba.com/ 

Zpět do obchodu